SCHNEIDER ELECTRIC LC1D12B7 Contactor Iec 24vac 3p 12a | AG6PMY 3DY27
SCHNEIDER ELECTRIC LC1D12B7 Contactor Iec 24vac 3p 12a
Item: AG6PMYModel: LC1D12B7Cross Ref: 3DY27
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Contactor
Action Type Non Reversing
Application Motor Control, Resistive Load
Coil Voltage 24V AC
Contactor Type IEC
Depth 3.39"
Embedded Surge Suppressor No
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Enclosure Type Open
Features Without Built-In Suppressor Module
Full Load Current (inductive) 12A
Full Load Current (resistive) 25A
Height 3.03"
Horsepower @ Single Phase (120 Vac) 1/2 hp
Horsepower @ Single Phase (240v Ac) 2 hp
Horsepower @ Three Phase (208v Ac) 3 hp
Horsepower @ Three Phase (240v Ac) 3 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 7 1/2 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 1 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 2 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 3 hp
Hp @ 3 Phase - 230v 3 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 3 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 7 1/2 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 10 hp
Hz 50/60 Hz
Impulse Withstand Voltage 6 kV
Includes Auxiliary Contacts Yes
Includes Protective Cover Yes
Inductive Full Load Amps 12A
Inrush Va 70 VA
Mounts On Plate, Rail
Non-overlap Time 1.5 ms
Number Of Auxillary Contacts 2
Number Of Normally Open Main Contacts 3
Number Of Poles 3
Product Datasheet schneider-electric-lc1d12b7.pdf
Resistance Properties Fire Resistant, Insulation Resistant
Resistive Full Load Amps 25A
Reversible No
Terminal Connection Type Screw Clamp Terminals
Tightening Torque 1.7 N-m
Width 1.77"