SCHNEIDER ELECTRIC 70-784D14-1 Relay Socket, 16 A Rating, Din-Rail Socket Mounting, 14 Pins, F Socket, Std, Finger Safe | CU2DED 6CVE7
SCHNEIDER ELECTRIC 70-784D14-1 Relay Socket, 16 A Rating, Din-Rail Socket Mounting, 14 Pins, F Socket, Std, Finger Safe
Item: CU2DEDModel: 70-784D14-1Cross Ref: 6CVE7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Relay Socket
Ac Contact Rating 16A @ 300V
Base Style Square
Base Style - Relay Socket Square
Color White
Contact Form 4PDT
Contact Terminal Arrangement Mixed
Depth 3.13"
Electrical Connection Screw Clamp
Electrical Connection - Relay Socket Screw Clamp
Electrical Connection Type Screw
Finger Safe Yes
Flat Pin Width 0.187"
Height 1.18"
Height - Relay Socket 1.18"
Ip Rating IP20
Max. Operating Temp. 131°F
Min. Operating Temp. -40°F
Number Of Pins 14
Number Of Pins - Relay 14
Number Of Terminals 14
Pin Shape Flat
Product Datasheet schneider-electric-70-784d14-1.pdf
Product Range Legacy
Rated Operational Voltage 300V
Shape Of Screw Head Combination Roundhead
Socket Code F
Socket Design Standard
Socket Mounting Style Din Rail
Socket Style Square
Socket Type Standard, Finger Safe
Socket Type - Relay Elevator, Finger Safe
Status Indicator None
Terminals Screw Clamp
Width 1.97"