SANDPIPER G30B1STTXASX00. Ball Valve Pump, Metallic, Top Discharge, 243 Lbs., 19.65 X 35.69 X 15.75 Inch Size
Get it by Thursday, Apr 9
€17,294.43 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Ball Valve Pump |
| Check Valve Type | Ball |
| Diaphragm Material | PTFE, Nitrile, Buna |
| Displacement Per Stroke | 0.94 gal. |
| Elastomer Material | PTFE |
| Finish | Unpainted |
| Height | 36" |
| Inlet Connection Type | ANSI |
| Inlet Size | 3" |
| Inlet Standard | ANSI 150# |
| Inlet Type | Raised Face Flange |
| Item | 865582 |
| Length | 20" |
| Max Solids Size | 0.38 |
| Max. Air Inlet Pressure | 100 psi |
| Max. Flow Rate | 235 GPM , 285 GPM |
| Non-wetted Material | Aluminum |
| Outlet Class | ANSI 150# |
| Outlet Connection Type | ANSI |
| Outlet Size | 3" |
| Outlet Type | Raised Face Flange |
| Pump Type | G30 Diaphragm Pump |
| Solids Handling | 0.38" |
| Wetted Material | Stainless Steel |
| Width | 16" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 91.8 |
| Ship height (cm) | 90.65 |
| Ship length (cm) | 49.91 |
| Ship width (cm) | 40.01 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Max. Flow Rate | Diaphragm Material | Pump Type | Inlet Size | Inlet Type | Outlet Type | Finish | Grade | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EH2M,TB4I. | 74 GPM | Nitrile, Buna | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | - | €8,337.86 | |
| EH2M,TB4S. | 74 GPM | Nitrile, Buna | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | Grade 316 | €11,293.92 | |
| EH2M,TC4I. | 74 GPM | FKM | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | - | €8,534.28 | |
| EH2M,TC4S. | 74 GPM | FKM | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | Grade 316 | €11,490.34 | |
| EH2M,TGN4I. | 74 GPM | Neoprene, PTFE | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | - | €9,025.32 | |
| EH2M,TGN4S. | 74 GPM | Neoprene, PTFE | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | Grade 316 | €11,981.38 | |
| EH2M,TI4I. | 74 GPM | EPDM | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | - | €8,534.28 |
Explore Products
- SMC VALVES CS1D180TN-400 Tie Rod Cylinder, 180 mm Size, Double Acting
- RAMFAN FDT-1215CBB Reinforced Duct, 12 Inch Size, 15 Feet
- WESTWARD 19ZC59 Interchangeable Torque Wrench Head, 14 x 18 mm Drive Size, 1/2 Inch Size
- VERMONT GAGE 371175040 Set Plug, NoGo, 1 1/4-7 UNC, 3A, Steel
- BEHRINGER SYSTEMS CH-PS-132-X-48 BEHRINGER PIPE SYSTEMS CH-PS-132-X-48
- PROSENSE XTD2-0-UNV-S Programmable Temperature Transmitter, Isolated, Thermocouple
- VERMONT GAGE 141239770 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.3977 Inch Size
- GRAINGER BULK-CS-GXX-192 Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 36 Inch x 4 ft Nominal Size, 1 Inch Thick, Brown, Poor
Explore More
- KEYSHAFT
- Fryers
- Gas Masks
- Isolation Transformers
- Pocket Thermometers
- Irrigation Fittings
- VERMONT AMERICAN High Carbon Steel Metric Taps
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Coarse
- CONDOR Pigskin Leather Gloves, Beige
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 17mm Tubes
- VERMONT GAGE Car XX NoGo Reversible Assemblies, Red
- VERMONT GAGE Master Setting Disc Grips, Inch
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES Gasket Sheets
- BLICKLE LKR-SPO Series Swivel Casters With Bolt Hole
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SANDPIPER G30B1STTXASX00. Ball Valve Pump, Metallic, Top Discharge, 243 Lbs., 19.65 X 35.69 X 15.75 Inch Size
€17,294.43 /unit

