SANDPIPER G30B1SBBXNSX00. Ball Valve Pump, Gas Operated, Metallic, SS, 2 Inch NPT Inlet, 0 - 235 Gpm
Get it by Thursday, Apr 9
€15,266.43 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Ball Valve Pump |
| Check Valve Seat | Ball Valve |
| Check Valve Seat Material | Buna N |
| Check Valve Type | Ball |
| Design Level | 1 |
| Diaphragm Material | Nitrile |
| Discharge Pipe Size (internal) | 3" |
| Discharge Pipe Type(internal) | BSPT, NPT |
| Displacement Per Stroke | 0.94 gal. |
| Elastomers Material | Buna N |
| Finish | Unpainted |
| Inlet Connection Type | NPT |
| Inlet Size | 3 |
| Intake Pipe Size (internal) | 3" |
| Intake Pipe Type(internal) | BSPT, NPT |
| Item | 865582 |
| Main Material | Stainless Steel |
| Max Solids Size | 0.38 |
| Max. Flow Rate | 0-235 GPM , 235 GPM |
| Non-wetted Material | Aluminum |
| Outlet Connection Type | NPT |
| Outlet Size | 3 |
| Porting Position Type | NPT |
| Pump Style | Standard |
| Pump Type | GODD |
| Solids Handling | 1/4" |
| Type | Natural Gas Powered Double Diaphragm Pump |
| Wetted Material | Stainless Steel |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 96.75 |
| Ship height (cm) | 90.58 |
| Ship length (cm) | 49.89 |
| Ship width (cm) | 40.01 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Max. Flow Rate | Diaphragm Material | Inlet Size | Finish | Grade | Pump Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| G20B1STT9NSX00. | 150 GPM | PTFE, Nitrile | 2 | Painted | - | GODD | €12,678.65 | |
| G20B1STTSNSX00. | 150 GPM | PTFE, Nitrile | 2 | - | Grade 304 | GODD | €12,614.82 | |
| G30B1A5T0NSX00. | 235 GPM | Nitrile | 3 | Unpainted | - | GODD | €5,961.23 | |
| G30B1A5TXNSX00. | 235 GPM | Nitrile | 3 | Unpainted | - | GODD | €5,897.39 | |
| G30B1ABTANSX00. | 235 GPM | Nitrile | 3 | Painted | - | GODD | €5,691.15 | |
| G30B1ABTBNSX00. | 235 GPM | Nitrile | 3 | Unpainted | - | GODD | €6,206.75 | |
| G30B1ABTDNSX00. | 235 GPM | Nitrile | 3 | Unpainted | - | GODD | €6,270.58 |
Explore Products
- EATON 565625 Directional Control Valve Pts7-10-0-80
- SPEARS VALVES 437-623 Reducer Bushing, Spigot x Socket, Schedule 40, 10 x 3 Size, PVC
- WALTER TOOLS DCGW11T302FS-1 WDN10 6674543 Diamond Turning Insert, Neutral, 5/32 Inch Thick, 0.0080 Inch Corner Radius
- MASTER CASTER 43800 Swivel Stem Caster 3 Inch 175 Lb Rubber
- GATES 19/A57 Banded V-Belt, 19 Strand, 59 Inch Outside Length
- REGAL 008753AS43 Taper Pipe Tap, 1-1/2-11-1/2 NPT, 7 Flutes, Low Angle With Steam Oxide
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 08B912 Depressed Center Grinding Wheel, Aluminum Oxide, Hp Combo
- STAFFORD MFG 8S101 Shaft Collar, 2 Piece Split, Clamp Type, 1-1/16 Inch Bore, SS
Explore More
- KEYSHAFT
- Self-Propelled Floor Scrubbers
- LED Parking Garage Fixtures
- Aluminum Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Clip Bearings
- Marking Systems
- ANSELL 80-100 Activarmr Natural Rubber Latex Coated Gloves
- ANSELL 74-045 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- IRONCLAD Kong Original Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 864M Carbon Steel Y Strainers
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, Zinc Trivalent Chromium
- MARTIN SPROCKET 3V Series Hi-Cap Wedge Stock 6 Groove MST Sheaves
- INSIZE Digital Calipers
- DIXON EZ Boss-Lock Cam And Groove Couplers, Female NPT, Type D
- STARRETT 92043 Series Woodpecker Premium Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SANDPIPER G30B1SBBXNSX00. Ball Valve Pump, Gas Operated, Metallic, SS, 2 Inch NPT Inlet, 0 - 235 Gpm
€15,266.43 /unit
