SANDPIPER G20B1STT0WSX00. Ball Valve Pump, Metallic, Top Discharge, 16.93 X 29.82 X 16.0 Inch Size
Get it by Monday, Apr 13
€11,804.60 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Ball Valve Pump |
| Check Valve Seat | Ball Valve |
| Check Valve Type | Ball |
| Diaphragm Material | PTFE, Nitrile, Buna |
| Displacement Per Stroke | 0.42 gal. , 0.46 gal. |
| Elastomer Material | PTFE |
| Height | 30" |
| Inlet Connection Type | ANSI |
| Inlet Size | 2" |
| Inlet Standard | ANSI 150# |
| Inlet Type | Welded Raised Face |
| Item | 865582 |
| Length | 17" |
| Max Solids Size | 0.25 |
| Max. Air Inlet Pressure | 100 psi |
| Max. Flow Rate | 150 GPM , 200 GPM |
| Non-wetted Material | Aluminum, FKM |
| Outlet Class | ANSI 150# |
| Outlet Connection Type | ANSI |
| Outlet Size | 2" |
| Outlet Type | Welded Raised Face |
| Product Datasheet | sandpiper-g20b1attxnsx00-.pdf |
| Pump Type | G20 Diaphragm Pump |
| Solids Handling | 1/4" |
| Wetted Material | Stainless Steel |
| Width | 16" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 51.3 |
| Ship height (cm) | 75.74 |
| Ship length (cm) | 43 |
| Ship width (cm) | 40.64 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Max. Flow Rate | Diaphragm Material | Pump Type | Inlet Size | Inlet Type | Outlet Type | Finish | Grade | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EH2M,TB4I. | 74 GPM | Nitrile, Buna | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | - | €8,337.86 | |
| EH2M,TB4S. | 74 GPM | Nitrile, Buna | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | Grade 316 | €11,293.92 | |
| EH2M,TC4I. | 74 GPM | FKM | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | - | €8,534.28 | |
| EH2M,TC4S. | 74 GPM | FKM | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | Grade 316 | €11,490.34 | |
| EH2M,TGN4I. | 74 GPM | Neoprene, PTFE | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | - | €9,025.32 | |
| EH2M,TGN4S. | 74 GPM | Neoprene, PTFE | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | Grade 316 | €11,981.38 | |
| EH2M,TI4I. | 74 GPM | EPDM | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | - | €8,534.28 |
Explore Products
- GRAINGER 5RLC3 Adapter, Carbon Steel, 3/8 Inch X 1/4 Inch Pipe, Female Npt X Male Npt
- BALDOR / DODGE 35AZ30L18 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
- SMC VALVES VV721-04L-04B Valve Manifold, 1/2 Base Mount Size
- FABORY U11120.050.0001 Square Nut, 1/2 In - 13 Thread Size, Plain, 7/16 In Square Ht., 13/16 In Square Wd.
- CS JOHNSON SL-S-10 Swageless Thread Stud Cable Size 5/16in.
- NIBCO NMFS22BABB T-1805-66-V6 Balancing Valve, 11/4 FPT x 11/4 FPT
- PHILIPS 145HB/LED/850/ND NB DL BB G2 4/1 LED HIGH BAY HID Replacement, HB, Mogul Screw, 250W HPS/250W MH, 145W, 5000K
- PBC LINEAR LSR1005T-0508-TCF-NNN-NNN-N Precision Lead Screw and Nut Assembly, Anti-Backlash, PTFE, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Bolt Cutters
- Magnetic Jaw Caps
- Weatherproof Lampholders
- 5 X 20mm Glass and Ceramic Fuses
- Soil Testing Probes
- PLAST-O-MATIC EBVC Series Heavy Duty ON/OFF Actuator Ball Valves
- VIEGA PROPRESS Tailpiece, Press x Female Union
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, Pipe Thread
- SPEEDAIRE Air Screwdrivers
- MILLER-SMITH EQUIPMENT Station Regulator
- GROVE GEAR GRL Series, BMQ-D Style, 826 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- POWER FIRST Butt Splice Wire Connectors
- MILWAUKEE VALVE 20 Series Carbon Steel Ball Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SANDPIPER G20B1STT0WSX00. Ball Valve Pump, Metallic, Top Discharge, 16.93 X 29.82 X 16.0 Inch Size
€11,804.60 /unit

