SANDPIPER G1FB1STTXRSX00. Natural Gas Operated Pump, Top Discharge, 45 Gpm, 28 Lbs., 10.25 X 16.16 X 9.1 Inch Size
Get it by Monday, Apr 13
€4,353.55 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Natural Gas Operated Pump |
| Check Valve Seat | Ball Valve |
| Check Valve Type | Ball |
| Diaphragm Material | PTFE, Nitrile, Buna |
| Displacement Per Stroke | 0.11 gal. |
| Elastomer Material | PTFE |
| Finish | Unpainted |
| Height | 16" |
| Inlet Connection Type | ANSI |
| Inlet Size | 1" |
| Inlet Type | Raised Face |
| Item | 865633 |
| Length | 10" |
| Max Solids Size | 0.25 |
| Max. Air Inlet Pressure | 100 psi |
| Max. Flow Rate | 45 GPM |
| Non-wetted Material | Aluminum |
| Outlet Connection Type | ANSI |
| Outlet Size | 1" |
| Outlet Type | Raised Face |
| Product Datasheet | sandpiper-g1fb1abtxnsx00-.pdf |
| Pump Type | G1F Diaphragm Pump |
| Solids Handling | 1/4" |
| Wetted Material | Stainless Steel |
| Width | 9" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.6 |
| Ship height (cm) | 41.05 |
| Ship length (cm) | 26.04 |
| Ship width (cm) | 23.11 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Max. Flow Rate | Diaphragm Material | Inlet Size | Pump Type | Inlet Type | Outlet Type | Finish | Housing Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| G1FB1STTXNSX00. | 45 GPM | PTFE | 1" | - | - | - | - | Stainless Steel | €6,650.43 | |
| G05B1ABT0NSX00. | 15 GPM | Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,532.04 | |
| G05B1ABTXBSX00. | 15 GPM | Buna N | 0.5 | G05 Diaphragm Pump | - | - | - | - | €1,468.21 | |
| G05B1ATT0NSX00. | 15 GPM | PTFE, Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,748.10 | |
| G05B1ATTXNSX00. | 15 GPM | PTFE, Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,684.27 | |
| G05B1SBT0BSX00. | 15 GPM | - | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | BSP | BSP | Unpainted | - | €3,206.49 | |
| G05B1SBT0NSX00. | 15 GPM | Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €3,206.49 |
Explore Products
- INSIZE 4831-20A Electronic Welding Gage
- DIXON PLUG500F-C Aluminium Plug With Cable, NST Male Thread, Hardcoat Aluminium, 5 Inch Size
- PARKER 2-2 GBZ-SS Female Connector, 1/8 Inch Size
- SPEARS VALVES 2727-005 Diaphragm Valve, Spigot, EPDM, 1/2 Size, PVC
- RIDGID 61472 Washers
- MAIN FILTER INC. MF0611402 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 11.96 Inch Height
- EATON M22-XDH-S-GB5 Non-Illuminated Button Plate, 22.5 mm, Round Shape, OFF Legend, Plastic
- OSG 1650002108 Spiral Flute Tap, M16x2 Thread Size, 16 mm Thread Lg, 110 mm Overall Lg, Right Hand, TiCN
Explore More
- KEYSHAFT
- Pallet Rack and Door Track Guards
- Antifatigue Mats
- Replacement Sensors
- Counters
- Crane Scales and Dynamometers
- DESTACO 210 Series Vertical Hold Down Clamps
- IRONCLAD Summit Reflective Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, U Stripe Pattern, Single, Orange
- LAKELAND Hooded Coveralls, Zipper, Blue
- ANVIL AS666 Series 6-Hole Double Corner Connectors
- LOC-LINE Extended Element
- CJT KOOLCARB Style 296, Carbide-Tipped Screw Machine Drill Bit, TiN Finish
- VULCAN HART Receptacle
- PASS AND SEYMOUR Radiant Series Weather Resistant Outdoor USB Type AC Receptacles
- MILLER BY HONEYWELL GlideLoc Vertical Height Access Ladder System Kits, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SANDPIPER G1FB1STTXRSX00. Natural Gas Operated Pump, Top Discharge, 45 Gpm, 28 Lbs., 10.25 X 16.16 X 9.1 Inch Size
€4,353.55 /unit


