SANDPIPER G1FB1SBTXNSX00. Natural Gas Operated Pump, 10.25 X 12.88 X 9.09 Inch Size
Get it by Friday, Apr 10
€3,491.29 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Natural Gas Operated Pump |
| Check Valve Seat | Ball Valve |
| Check Valve Seat Material | Virgin PTFE |
| Check Valve Type | Ball |
| Design Level | 1 |
| Diaphragm Material | Nitrile, Buna |
| Discharge Pipe Size (internal) | 1" |
| Discharge Pipe Type(internal) | BSPT, NPT |
| Displacement Per Stroke | 0.11 gal. |
| Elastomer Material | Nitrile, Buna |
| Elastomers Material | Buna N |
| Finish | Unpainted |
| Height | 13" |
| Inlet Connection Type | NPT |
| Inlet Size | 1 |
| Intake Pipe Size (internal) | 1" |
| Intake Pipe Type(internal) | BSPT, NPT |
| Item | 865633 |
| Length | 10" |
| Max Solids Size | 0.25 |
| Max. Air Inlet Pressure | 100 psi |
| Max. Flow Rate | 0-45 GPM , 45 GPM |
| Non-wetted Material | Aluminum |
| Outlet Connection Type | NPT |
| Outlet Size | 1 |
| Porting Position Type | NPT |
| Product Datasheet | sandpiper-g1fb1abtxnsx00-.pdf |
| Pump Style | Standard |
| Pump Type | G1F Diaphragm Pump |
| Solids Handling | 25" |
| Type | Air Operated Diaphragm Pump |
| Wetted Material | Stainless Steel |
| Width | 9" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 32.72 |
| Ship length (cm) | 26.04 |
| Ship width (cm) | 23.09 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Max. Flow Rate | Diaphragm Material | Inlet Size | Pump Type | Inlet Type | Outlet Type | Finish | Housing Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| G1FB1STTXNSX00. | 45 GPM | PTFE | 1" | - | - | - | - | Stainless Steel | €6,650.43 | |
| G05B1ABT0NSX00. | 15 GPM | Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,532.04 | |
| G05B1ABTXBSX00. | 15 GPM | Buna N | 0.5 | G05 Diaphragm Pump | - | - | - | - | €1,468.21 | |
| G05B1ATT0NSX00. | 15 GPM | PTFE, Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,748.10 | |
| G05B1ATTXNSX00. | 15 GPM | PTFE, Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,684.27 | |
| G05B1SBT0BSX00. | 15 GPM | - | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | BSP | BSP | Unpainted | - | €3,206.49 | |
| G05B1SBT0NSX00. | 15 GPM | Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €3,206.49 |
Explore Products
- BROWNING R235 MM 1071034 Split Taper Bushing, 35 mm Bore Dia, 5-3/8 in flange Dia, Type R2
- GRAINGER BULKRSBHS70959 Buna-N Strip, 1/2 Inch X 36 Inch, 2 mm Thick, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
- APPROVED VENDOR U01200.031.0125 Hex Head Cap Screw, 5/16 In - 18 Thread Size, Steel, 1 1/4 In Lg., Coarse, Blk Oxide
- BENCHMARK SCIENTIFIC E4000 Transilluminator
- DURHAM MANUFACTURING HDC-246066-3S95 Storage Cabinet, Assembled, Size 60 x 24 x 66 Inch, Gray
- BROWNING 1062157 8S5V118 V-Belt Sheave, Multiple, Bushed Bore, 8 Groove, Cast Iron, 11.8 in OD, 1.69 to 4.25 in Bore Dia, 11.7 in Pitch Dia, S1 Bushing Type, Type 15 Web
- KEN-TOOL 29983 Tap Holder Silver Steel
- STEARNS BRAKES 108718100
Explore More
- KEYSHAFT
- Compression Tube Fittings
- Jobber Drill Bit Sets
- Shelving
- Evaporative Coolers
- Pneumatic Control Valves
- OIL SAFE Stretch Spout Lids
- NORTH BY HONEYWELL NF11 Northflex Nylon Gloves, Red
- ANVIL AS9403 Series Hinge Connectors, 3-Hole
- BRADY Retractable Badge Holder
- AMERICAN WELDQUIP Gas Diffuser
- APPLETON ELECTRIC Light Fixtures
- TRILOGY Disposable Battery Packs
- ZURN 700XLFP High Capacity Dual Check Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SANDPIPER G1FB1SBTXNSX00. Natural Gas Operated Pump, 10.25 X 12.88 X 9.09 Inch Size
€3,491.29 /unit


