SANDPIPER G1FB1SBT0WSX00. Natural Gas Operated Pump, Top Discharge, 43 Lbs., 10.38 X 12.72 X 10.25 Inch Size
Get it by Monday, Apr 13
€4,340.79 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Natural Gas Operated Pump |
| Displacement Per Stroke | 0.11 gal. |
| Finish | Unpainted |
| Height | 13" |
| Inlet Connection Type | ANSI |
| Inlet Size | 1" |
| Inlet Standard | ANSI 150# |
| Inlet Type | Weld Neck Flange |
| Item | 865633 |
| Length | 10" |
| Max Solids Size | 0.25 |
| Max. Flow Rate | 45 GPM |
| Non-wetted Material | Aluminum, FKM |
| Outlet Class | ANSI 150# |
| Outlet Connection Type | ANSI |
| Outlet Size | 1" |
| Outlet Type | Weld Neck Flange |
| Pump Type | G1F Diaphragm Pump |
| Solids Handling | 1/4" |
| Wetted Material | Stainless Steel |
| Width | 10" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 32.31 |
| Ship length (cm) | 26.37 |
| Ship width (cm) | 26.04 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Max. Flow Rate | Diaphragm Material | Inlet Size | Pump Type | Inlet Type | Outlet Type | Finish | Housing Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| G1FB1STTXNSX00. | 45 GPM | PTFE | 1" | - | - | - | - | Stainless Steel | €6,650.43 | |
| G05B1ABT0NSX00. | 15 GPM | Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,532.04 | |
| G05B1ABTXBSX00. | 15 GPM | Buna N | 0.5 | G05 Diaphragm Pump | - | - | - | - | €1,468.21 | |
| G05B1ATT0NSX00. | 15 GPM | PTFE, Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,748.10 | |
| G05B1ATTXNSX00. | 15 GPM | PTFE, Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,684.27 | |
| G05B1SBT0BSX00. | 15 GPM | - | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | BSP | BSP | Unpainted | - | €3,206.49 | |
| G05B1SBT0NSX00. | 15 GPM | Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €3,206.49 |
Explore Products
- OSG 1400143201 Thread Forming Tap, 1/2 Inch - 13 Thread Size, 7/8 Inch Thread Lg, Black Oxide, H9, Semi-Bottoming
- TMI 999-10355 Curtain Door, 10 Ft Ht, 10 Ft Width, 10 Ft Opening Ht, 10 Ft Opening Width, Wall Mount
- FATH INC 161076 Flat Head Socket Cap Screw, Silver, M4-0.7 x 12mm, Zinc Plated Steel
- DBI-SALA 1232470 Lanyard Rope, 50 1/2 N 9502116 Ends
- SPEARS VALVES 93252H850-012 Special Reinforced Diaphragm Valve, FKM, PTFE, Air To Air, 90 PSI, 1-1/4 Size, CPVC
- REGAL 007122AS33 Spiral Point Tap, 7/16-14 Size, H3 Limit, 3 Flutes, Plug With Nitride
Explore More
- KEYSHAFT
- Respiratory Airline Hoses
- Float Valves
- Flow Control Check Valves
- Common Nails
- Food Storage Shelving Accessories
- DESTACO 227 Series Horizontal Hold Down Clamps
- CAIMAN Heatrac Insulated Winter Work Gloves
- ANSELL 87-209 Alphatec Natural Rubber Latex Gloves
- BAW PLASTICS Shop Envelope, Fluorescent Red
- PARKER F Series,In Line Flow Control Valves
- WESTWARD Dies
- NIBCO 4618 Series Bushings, Spg x Slip, PVC Schedule 40
- HUB CITY HERA75 Series Helical Hypoid Reducers, PS Type, Cast Iron
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SANDPIPER G1FB1SBT0WSX00. Natural Gas Operated Pump, Top Discharge, 43 Lbs., 10.38 X 12.72 X 10.25 Inch Size
€4,340.79 /unit


