SANDPIPER G15B1STTDRSX00. Diaphragm Pump, Metallic, Top Discharge, 0.41 Gpm
Get it by Tuesday, Apr 14
€7,925.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Diaphragm Pump |
| Check Valve Seat | PTFE |
| Check Valve Seat Material | PTFE |
| Check Valve Type | Ball |
| Diaphragm Material | PTFE, Nitrile, Buna |
| Displacement Per Stroke | 0.41 gal. |
| Elastomer Material | PTFE |
| Finish | Unpainted |
| Height | 25" |
| Inlet Connection Type | ANSI |
| Inlet Size | 1 1/2" |
| Inlet Standard | ANSI |
| Item | 469502 |
| Length | 17" |
| Max Solids Size | 0.25 |
| Max. Air Inlet Pressure | 100 psi |
| Max. Flow Rate | 0.41 GPM , 106 GPM |
| Non-wetted Material | Aluminum, Stainless Steel, FKM |
| O-ring Material | FKM |
| Outlet Class | ANSI |
| Outlet Connection Type | ANSI |
| Outlet Size | 1 1/2" |
| Porting Position | Top Discharge |
| Product Datasheet | sandpiper-g15b1abtxnsx00-.pdf |
| Pump Type | G15 Diaphragm Pump |
| Solids Handling | 1/4" |
| Valve Material | Stainless Steel |
| Wetted Material | Stainless Steel |
| Width | 13" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 42.75 |
| Ship height (cm) | 63.27 |
| Ship length (cm) | 42.24 |
| Ship width (cm) | 32.69 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Max. Flow Rate | Diaphragm Material | Valve Material | Inlet Size | Pump Type | Housing Material | Pump Assembly Type | Max. Outlet Pressure | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| G1FB1ABTXNSX00. | 45 GPM | Buna N | Buna N | 1" | - | Aluminum | Bolt | 100 psi | €2,755.70 | |
| G1FB1SCTXNSX00. | 45 GPM | FKM | - | 1" | G1F Diaphragm Pump | - | - | - | €4,110.00 | |
| G1FB1STSXWSX00. | 45 GPM | PTFE, Nitrile, Buna | - | 1" | G1F Diaphragm Pump | - | - | - | €4,998.79 |
Explore Products
- ZSI-FOSTER 042CC050Z Clamp
- GROVE GEAR NH8180176.00 NH-BMQ818-40-D-140 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
- WOODHEAD 1300060075 106003A01F2002 Cordset, 6 Pole, Male, 20 Feet, 90 Degree, 16/6 Size, PVC, N-M
- MAIN FILTER INC. MF0613151 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 3 Micron, Buna Seal, 18.5 Inch Height
- EATON DT324URKSNLP Heavy-Duty Double Throw Switch, Switched Neutral, Posi-Lok, 200A, 3-Pole, 240V, Heavy-Duty
- UNISTRUT P1789A-EV Cushioned Clamp, 2.36 Inch Size, Porcelain
- TITAN FASTENERS ZYB20519
- PARKER B10-3B Quick Coupling, 1/4 Inch Hose barb, Brass
Explore More
- KEYSHAFT
- Abrasive Cut-Off and Chop Wheels
- Straight Line Action Clamps
- Test Equipment Accessories
- Pipe Markers
- Lighting Magnetic Contactors
- VIEGA PROPRESS Lead-Free Bronze Inline Ball Valve, FNPT x Press
- ANSELL 37-165 Alphatec Solvex Versatile Heavy Duty Nitrile Gloves
- KRYTOX GPL 207 Series Standard Grade Grease
- ANVIL AF730SS Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, 316 Stainless Steel
- BALDOR MOTOR Washdown Motors, Three Phase, Footless, Inverter Duty And Paint Free
- NORTH BY HONEYWELL Filters
- SMC VALVES Clq Series Compact Lock Cylinder
- PLAST-O-MATIC EBVF1-2 Series Electrically Actuated Ball Valves, Polypro
- HUBBELL - BRYANT Standard Duty Support Grips, Single Eye, Closed Mesh
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SANDPIPER G15B1STTDRSX00. Diaphragm Pump, Metallic, Top Discharge, 0.41 Gpm
€7,925.39 /unit


