SANDPIPER G15B1SBTXNSX00. Natural Gas Operated Pump, Top Discharge, 0-106 Gpm
Get it by Monday, Apr 13
€6,393.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Natural Gas Operated Pump |
| Check Valve Seat Material | PTFE |
| Check Valve Type | Ball |
| Design Level | 1 |
| Diaphragm Material | Nitrile, Buna |
| Discharge Pipe Size (internal) | 1" |
| Discharge Pipe Type(internal) | BSPT, NPT |
| Displacement Per Stroke | 0.41 gal. |
| Elastomer Material | Nitrile, Buna |
| Elastomers Material | Buna N |
| Finish | Unpainted |
| Height | 22" |
| Inlet Connection Type | NPT |
| Inlet Size | 1.5 |
| Intake Pipe Size (internal) | 1" |
| Intake Pipe Type(internal) | BSPT, NPT |
| Item | 865633 |
| Length | 12" |
| Max Solids Size | 0.25 |
| Max. Flow Rate | 0-106 GPM , 106 GPM |
| Non-wetted Material | Aluminum |
| Outlet Connection Type | NPT |
| Outlet Size | 1.5 |
| Porting Position Type | NPT |
| Pump Style | Standard |
| Pump Type | G15 Diaphragm Pump |
| Solids Handling | 1/4" |
| Type | Natural Gas Powered Double Diaphragm Pump |
| Wetted Material | Stainless Steel |
| Width | 17" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 42.75 |
| Ship height (cm) | 54.81 |
| Ship length (cm) | 31.39 |
| Ship width (cm) | 42.32 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Max. Flow Rate | Diaphragm Material | Inlet Size | Pump Type | Inlet Type | Outlet Type | Finish | Housing Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| G1FB1STTXNSX00. | 45 GPM | PTFE | 1" | - | - | - | - | Stainless Steel | €6,650.43 | |
| G05B1ABT0NSX00. | 15 GPM | Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,532.04 | |
| G05B1ABTXBSX00. | 15 GPM | Buna N | 0.5 | G05 Diaphragm Pump | - | - | - | - | €1,468.21 | |
| G05B1ATT0NSX00. | 15 GPM | PTFE, Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,748.10 | |
| G05B1ATTXNSX00. | 15 GPM | PTFE, Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,684.27 | |
| G05B1SBT0BSX00. | 15 GPM | - | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | BSP | BSP | Unpainted | - | €3,206.49 | |
| G05B1SBT0NSX00. | 15 GPM | Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €3,206.49 |
Explore Products
- SPEARS VALVES YS2BS20-012CLSR Special Reinforced Wye Strainer, FPT, EPDM, SS, 20 Mesh, 1-1/4 Size, PVC, Clear
- GRAINGER ZUSA-HT-3298 Tubing, Viton, Fkm, Black, 5/16 Inch Inside Dia
- SCHLAGE M420P 500 Lb Magnet Avs Dsm Mbs Rtd
- BDG 20-1-1214-L Mechanics Glove, Size L, Full Finger, Goatskin, Hook-and-Loop Cuff
- APPROVED VENDOR U04104.075.0325 Hex Head Cap Screw, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 3 1/4 In Lg., 15/32 In Head Ht., Gr. 8
- ABILITY ONE 8105-00-117-9869 Mailer Envelopes, 8 1/2 Inch Size x 12 in, 8 1/2 Inch Size x 12 in, #2, Kraft
- OSG 859517511 Screw Machine Drill Bit, 1.75 mm Size, 11 mm Flute Length, 43 mm Overall Length
- DIXON WDN150 Industrial Washdown Nozzle, 90 Deg. Spray, 1-1/2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Combustion Air Intake Systems
- Anchor Screws
- Ball Valve Connection Adapters
- Water Tanks
- Spray Shields
- NORTH BY HONEYWELL RU6500 Series Silicone Full Facepiece Respirators with 5 Point Harnesses
- MCR SAFETY RT1 Series Foam Lined Safety Glasses
- VIBCO 30 Series Pneumatic Piston Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 92AT Silent Check Valves
- ANVIL AS150H Series Channels With Holes
- BLACK & DECKER Cases
- MUELLER INDUSTRIES 185CS-N Simplex Basket Strainers
- SPEC Standard Compression Springs, Music Wire, 0.094 Inch Outside Dia.
- MERSEN FERRAZ DFC Series Dead Front Fuse Covers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SANDPIPER G15B1SBTXNSX00. Natural Gas Operated Pump, Top Discharge, 0-106 Gpm
€6,393.34 /unit


