SANDPIPER G05B1STTXBSX00. Natural Gas Operated Pump, 0-15 Gpm, 7.06 X 11.5 X 10.25 Inch Size
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,358.71 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Natural Gas Operated Pump |
| Check Valve Seat Material | Virgin PTFE |
| Check Valve Type | Ball |
| Design Level | 1 |
| Discharge Pipe Size (internal) | 1/2" |
| Discharge Pipe Type(internal) | BSPT, NPT |
| Displacement Per Stroke | 0.026 gal. , 0.03 gal. |
| Elastomers Material | PTFE, Buna N, PTFE |
| Height | 12" |
| Inlet Connection Type | BSP |
| Inlet Size | 0.5 |
| Intake Pipe Size (internal) | 1/2" |
| Intake Pipe Type(internal) | BSPT, NPT |
| Item | 865633 |
| Length | 7" |
| Max Solids Size | 0.125 |
| Max. Flow Rate | 0-15 GPM , 15 GPM |
| Non-wetted Material | Aluminum |
| Outlet Connection Type | BSP |
| Outlet Size | 0.5 |
| Porting Position Type | BSPT |
| Pump Style | Standard |
| Pump Type | G05 Diaphragm Pump |
| Solids Handling | 125" |
| Type | Natural Gas Powered Double Diaphragm Pump |
| Wetted Material | Stainless Steel |
| Width | 10" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.45 |
| Ship height (cm) | 29.21 |
| Ship length (cm) | 17.93 |
| Ship width (cm) | 26.04 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Max. Flow Rate | Diaphragm Material | Inlet Size | Pump Type | Inlet Type | Outlet Type | Finish | Housing Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| G1FB1STTXNSX00. | 45 GPM | PTFE | 1" | - | - | - | - | Stainless Steel | €6,650.43 | |
| G05B1ABT0NSX00. | 15 GPM | Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,532.04 | |
| G05B1ABTXBSX00. | 15 GPM | Buna N | 0.5 | G05 Diaphragm Pump | - | - | - | - | €1,468.21 | |
| G05B1ATT0NSX00. | 15 GPM | PTFE, Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,748.10 | |
| G05B1ATTXNSX00. | 15 GPM | PTFE, Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,684.27 | |
| G05B1SBT0BSX00. | 15 GPM | - | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | BSP | BSP | Unpainted | - | €3,206.49 | |
| G05B1SBT0NSX00. | 15 GPM | Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €3,206.49 |
Explore Products
- CH HANSON 43030 Blank Tag, Square, Black, 2 Inch Size
- OSG 8597404 Jobber Length Drill Bit, #21 Size, 3 7/16 Inch Overall Length
- DYNABRADE 61337 Counterweight
- THERN 5FT25-M1 Stationary Davit Crane, 2800 lbs. Capacity, with Spur Gear Hand Winch, Red Enamel Finish
- GRAINGER CPB138 Cap Nut, 7/16 In - 14 Thread Size, 7/8 In Overall Ht., 5/8 In Hex Wd., Right Hand
- BOSTON GEAR 60788
- APPROVED VENDOR LHS4803012-100P1 Metric Socket Head Cap Screw, M3x0.5 Thread Size, Low, 12 mm Lg., 2 mm Head Ht.
- PIP 155-1-16/12 Electrical Safety Leather Cover Gloves, 12 Inch Size, Pair
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable Pullers
- Manual Flush Valves
- Pipe Threading Machine Stands
- Sight Plugs
- Beakers
- MEMPHIS GLOVE NXG Gray PU Work Gloves
- KRYTOX GPL 106 Series General Purpose Oil
- VIBCO 6P Series Heavy Duty Electric Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 581SS-N Y Strainers
- TY-RAP Standard Cable Tie
- E JAMES & CO Polypropylene Tubing Flexible
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Fitting 2000 Unions, FKM
- EATON Fiber Loop Sensors
- BLACK & DECKER Pins
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SANDPIPER G05B1STTXBSX00. Natural Gas Operated Pump, 0-15 Gpm, 7.06 X 11.5 X 10.25 Inch Size
€3,358.71 /unit

