SANDPIPER G05B1SBTXNSX00. Natural Gas Operated Pump, 0 - 15 Gpm
Get it by Friday, Apr 10
€3,142.66 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Natural Gas Operated Pump |
| Check Balls Material | Buna N |
| Check Valve Seat | Ball Valve |
| Check Valve Seat Material | Virgin PTFE |
| Check Valve Type | Ball |
| Design Level | 1 |
| Diaphragm Material | Nitrile, Buna |
| Discharge Pipe Size (internal) | 1/2" |
| Discharge Pipe Type(internal) | BSPT, NPT |
| Displacement Per Stroke | 0.026 gal. , 0.03 gal. |
| Elastomer Material | Nitrile, Buna |
| Finish | Unpainted |
| Height | 11" |
| Inlet Connection Type | NPT |
| Inlet Size | 1/2" |
| Inlet Type | NPT |
| Intake Pipe Size (internal) | 1/2" |
| Intake Pipe Type(internal) | BSPT, NPT |
| Item | 865633 |
| Length | 12" |
| Max Solids Size | 0.125 |
| Max. Air Inlet Pressure | 100 psi |
| Max. Flow Rate | 0-15 GPM , 15 GPM |
| Non-wetted Material | Aluminum |
| Outlet Connection Type | NPT |
| Outlet Size | 1/2" |
| Outlet Type | NPT |
| Porting Position Type | NPT |
| Product Datasheet | sandpiper-g05b1abtxnsx00-.pdf |
| Pump Style | Standard |
| Pump Type | G05 Diaphragm Pump |
| Solids Handling | 125" |
| Type | Natural Gas Powered Double Diaphragm Pump |
| Wetted Material | Stainless Steel |
| Width | 7" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.45 |
| Ship height (cm) | 26.77 |
| Ship length (cm) | 29.21 |
| Ship width (cm) | 17.53 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Max. Flow Rate | Diaphragm Material | Inlet Size | Pump Type | Inlet Type | Outlet Type | Finish | Housing Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| G1FB1STTXNSX00. | 45 GPM | PTFE | 1" | - | - | - | - | Stainless Steel | €6,650.43 | |
| G05B1ABT0NSX00. | 15 GPM | Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,532.04 | |
| G05B1ABTXBSX00. | 15 GPM | Buna N | 0.5 | G05 Diaphragm Pump | - | - | - | - | €1,468.21 | |
| G05B1ATT0NSX00. | 15 GPM | PTFE, Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,748.10 | |
| G05B1ATTXNSX00. | 15 GPM | PTFE, Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,684.27 | |
| G05B1SBT0BSX00. | 15 GPM | - | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | BSP | BSP | Unpainted | - | €3,206.49 | |
| G05B1SBT0NSX00. | 15 GPM | Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €3,206.49 |
Explore Products
- CLE-LINE C62022 Straight Flute Tap, #10-32 Thread Size, 7/8 Inch Thread Length, 2 3/8 Inch Length, Pipe
- DYNABRADE 52433 Offset Cut-Off Wheel Tool, 4 Inch Dia, 7 Degree
- GRAINGER FHS101635-050P Flat Head Screw, M16x2 Thread Size, Flat, 35 mm Lg., 8.8 mm Head Ht., Blk Oxide
- CROSBY 1016909 Hoist Ring, 180 Deg Pivot, 360 Deg Swivel Angle, 2500 Lbs. Working Load Limit
- AUTOQUIP VBS-036-0020 Scissor Lift, 36 Inch Platform Width, 41 Inch Height, 2000 lbs Capacity
- EATON E59-M30A115C02-D1 Cylindrical Proximity Sensor, 6 to 48 VDC, 240 Hz Proximity Sensor, Programmable, 2m Cable
Explore More
- KEYSHAFT
- Thermostat Guards
- Connector Nuts
- Latches
- Electric Pallet Jacks
- Pressure Gauge Panel Mount Kits
- ANSELL Comarex Natural Rubber Latex Gloves
- DESTACO 375 Series Pull Action Latch Clamps, Narrow Base
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 13 mm Glass Culture Tubes
- BW TECHNOLOGIES Cradle Charger
- EATON 91000T Series Operated Selector Switches
- HOWARD LEIGHT Ear Muffs
- JET TOOLS Manual Horizontal Metal Cutting Band Saws
- ROBERTSHAW 710 Series Low Capacity Gas Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SANDPIPER G05B1SBTXNSX00. Natural Gas Operated Pump, 0 - 15 Gpm
€3,142.66 /unit

