SANDPIPER F20B1SHHNTF600. Ball Valve AODD Pump, Top Discharage, Stainless Steel
Get it by Friday, Apr 10
€6,716.45 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Ball Valve AODD Pump |
| Air Inlet Size | 1/2" |
| Check Valve Seat | Hytrel |
| Diaphragm Material | Hytrel |
| Elastomer Material | Hytrel |
| Elastomers Material | FDA Hytrel |
| Finish | Nickel Plated |
| Height | 27" |
| Inlet Connection Type | Tri Clamp |
| Inlet Size | 2 1/2" |
| Inlet Type | Tri Clamp |
| Item | 865580 |
| Length | 17" |
| Max Solids Size | 0.25 |
| Max. Flow Rate | 185 GPM |
| Non-wetted Material | Aluminum |
| Outlet Connection Type | Tri Clamp |
| Outlet Size | 2 1/2" |
| Outlet Type | Tri Clamp |
| Product Datasheet | sandpiper-f20b1shhatf600-.pdf |
| Pump Type | F Series Pump |
| Solids Handling | 1/4" |
| Valve Seat Material | FDA Hytrel |
| Wetted Material | Stainless Steel |
| Width | 14" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 47.7 |
| Ship height (cm) | 69.14 |
| Ship length (cm) | 43.64 |
| Ship width (cm) | 34.59 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Max. Flow Rate | Finish | Inlet Size | Diaphragm Material | Pump Type | Inlet Type | Outlet Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
F30B1SHHATF600. | 234 GPM | Unpainted | 3" | Hytrel | F Series Pump | Tri Clamp | Tri Clamp | €14,728.26 |
Explore Products
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR63-1442C Wire Shelving, Starter Unit, 4 Shelves, 14 x 42 x 63 Inch Size, Chrome Finish
- MAIN FILTER INC. MF0627044 7972730 Interchange Spin-On Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Buna Seal, 6.94 Inch Height
- EATON SVX200A1-4A1N1B1B2B5 Adjustable Frequency Drive, 200HP, 1 RO, 500V, EMC H, 3 RO, No Brake Chopper, FR9
- CHAPIN 82050C Contractor Broadcast Spreader, 70 lbs
- VERMONT GAGE 141173950 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.7395 Inch Size
- WALTER TOOLS A1149XPL-4.6 5236430 Screw Machine Drill Bit, 4.60 mm Size, 58 mm Overall Length
- MADISON M7790 Liquid Level Switch 5/8-11 Unc Selectable Pbt
- WOODHEAD 1300120377 333031P80M010 Cordset, 19 Pole, Male Female, Straight, 90 Degree, 1m
Explore More
- KEYSHAFT
- Foam Rubber Seals
- Pedestal Pumps
- Panel Saws
- Surface Tester Accessories
- Bronze Flat Bars
- REVCOR Propeller, 22 inch
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Blue
- MUELLER INDUSTRIES 126F-CS Basket Strainers
- ANVIL AS200STS Series Welded Channels
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS Street Elbows
- KERN AND SOHN Safety Sets
- NORTON ABRASIVES A259PS ProSand AO Coarse Grit Paper Sheets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SANDPIPER F20B1SHHNTF600. Ball Valve AODD Pump, Top Discharage, Stainless Steel
€6,716.45 /unit
