FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Electrical Glove Kit |
| Ac Max. Use Voltage | 14000V AC |
| Brand And Series | Salisbury GK218B |
| Color | Black |
| Cuff Color | Black |
| Cuff Style | Straight |
| Electrical Glove Type | Rubber Electrical Insulating Gloves With Straight Cuff |
| Electrical Insulating Glove Color | Black |
| Electrical Insulating Type | Type I |
| Glove Color | Black |
| Glove Hand Style | Left And Right |
| Glove Length | 18" |
| Glove Materials | Rubber |
| Glove Size | 10.5 |
| Includes | Black Class 2 Gloves, 16" And Salisbury'S Leather Protectors |
| Leather Protector Type | Leather Protectors With Shirred Slip On Cuff |
| Length | 18" |
| Material | Rubber |
| Max. Use Voltage | 17000V AC/25500V DC |
| Max. Use Voltage (ac) | 17000V AC |
| Max. Use Voltage (dc) | 25500V DC |
| Proof Test Voltage (ac) | 20000V AC |
| Proof Test Voltage (dc) | 50000V DC |
| Size | 10.5" |
| Voltage Class | Class 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.49 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Color | Size | Voltage Class | Max. Use Voltage | Ac Max. Use Voltage | Glove Length | Proof Test Voltage (ac) | Proof Test Voltage (dc) | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GK0011BL/10H | Blue | 10.5" | Class 00 | 500V AC/750V DC | 500V AC | 11" | 2500V AC | 10000V DC | €286.73 | |
![]() |
GK014BL/10H | Blue | 10.5" | Class 0 | 1000V AC/1500V DC | 1000V AC | 14" | 5000V AC | 10000V DC | €373.00 | |
![]() |
GK014R/10H | Red | 10.5" | Class 0 | 1000V AC/1500V DC | 1000V AC | 14" | 5000V AC | 10000V DC | €359.06 | |
![]() |
GK216RB/8H | Black, Red | 8.5" | Class 2 | 17000V AC/25500V DC | 14000V AC | 16" | 20000V AC | 50000V DC | €858.47 | |
![]() |
GK011BL/10H | Blue | 10.5" | Class 0 | 1000V AC/1500V DC | 1000V AC | 11" | 5000V AC | 10000V DC | €285.36 | |
![]() |
GK214RB/10H | Black, Red | 10.5" | Class 2 | 17000V AC/25500V DC | 14000V AC | 14" | 20000V AC | 50000V DC | €690.12 | |
![]() |
GK011Y/12 | Yellow | 12 | Class 0 | 1000V AC/1500V DC | 1000V AC | 11" | 5000V AC | 10000V DC | €291.98 |
Explore Products
- SQUARE D 150SV46A Transformer 120/240VAC 16/32VAC 150VA
- HELICOIL T1185-4C375S Unc Free Running Insert, 1/4 In - 20 Thread Size, 3/8 In Insert Lg., H Drill, 1000 Pcs
- SMC VALVES E400-N06-A Adapter, Modular Piping
- CONDOR 32KF85 Disposable Lab Coat, Polypropylene, Mandarin Collar, Button Closure, 3 Pockets, White
- BALDWIN FILTERS PA5499 Inner Air Element
- CASH VALVE FR-ZEWSCFGES04-D3 Pressure Valve, 1 Inch Size, Bronze, Water/Air, 20-90 PSI
- WALTER TOOLS D4140.05-14.00A15-B 7640593 Modular Drill Bit for General Drilling, 5/8 Inch Shank Dia, 1.8900 Inch Shank Length
- GRAINGER BULK-PS-AC-285 Rectangle Stock, 1.25 Inch Plastic Thick, White, Opaque, 9100 Psi Tensile Strength
Explore More
- KEYSHAFT
- Backflow Preventer Repair Kits
- Conduit Fittings
- Energy Management Systems
- Mixing Paddles
- Compressed Air Treatment Replacement Parts
- AKRO-MILS 30088 Shelfmax Shelf Bins
- MAYHEW TOOLS Straight Pinch Bars
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Heavy Duty
- DIXON Block And Bleed Needle Valves
- JACKSON SAFETY Maxview Series Face Shields
- SPEARS VALVES Polypropylene Butterfly Valve Standard Valve Seat Repair Kits, Buna-N
- SHAW PLUGS Micro Hex-Head Expansion Test Plugs, 0 to 1 Inch
- HUMBOLDT Intermediate Cube Platen Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SALISBURY GK218B/10H Electrical Glove Kit, 17000V AC/25500V DC, 18 Inch Length, Black, Class 2
€909.98 /unit







