SALISBURY GK011BL/12 Electrical Glove Kit, 1000V AC/1500V DC, 11 Inch Length, Blue, 12 Size | CJ2BQK 44G137
SALISBURY GK011BL/12 Electrical Glove Kit, 1000V AC/1500V DC, 11 Inch Length, Blue, 12 Size
Item: CJ2BQKModel: GK011BL/12Cross Ref: 44G137
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electrical Glove Kit
Ac Max. Use Voltage 1000V AC
Color Blue
Cuff Color Blue
Cuff Style Straight
Electrical Glove Type Rubber Electrical Insulating Gloves With Straight Cuff
Electrical Insulating Glove Color Blue
Electrical Insulating Type Type II
Glove Color Blue
Glove Hand Style Left And Right
Glove Length 11"
Glove Materials Rubber
Glove Size 12
Includes Pair Rubber Electrical Insulating Gloves, Pair Leather Protectors, Glove Bag
Leather Protector Type Leather Protectors With Shirred Slip On Cuff
Length 11"