SALISBURY GK0011Y/8 Electrical Glove Kit, 500V AC/750V DC, 11 Inch Length, Yellow, 8 Size | CJ2BRD 44F809
SALISBURY GK0011Y/8 Electrical Glove Kit, 500V AC/750V DC, 11 Inch Length, Yellow, 8 Size
Item: CJ2BRDModel: GK0011Y/8Cross Ref: 44F809
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electrical Glove Kit
Ac Max. Use Voltage 500V AC
Color Yellow
Cuff Color Yellow
Cuff Style Straight
Electrical Glove Type Rubber Electrical Insulating Gloves With Straight Cuff
Electrical Insulating Glove Color Yellow
Electrical Insulating Type Type I
Glove Color Yellow
Glove Hand Style Left And Right
Glove Length 11"
Glove Materials Rubber
Glove Size 8
Includes Pair Rubber Electrical Insulating Gloves, Pair Leather Protectors, Glove Bag
Leather Protector Type Leather Protectors With Shirred Slip On Cuff
Length 11"
Material Rubber
Max. Use Voltage 500V AC/750V DC
Max. Use Voltage (dc) 750V DC
Proof Test Voltage (ac) 2500V AC
Proof Test Voltage (dc) 10000V DC