SALISBURY GK0011B/7 Electrical Glove Kit, 500V AC/750V DC, 11 Inch Length, Black, Class 00, 1 Pair | CJ2BWD 4EGL8
SALISBURY GK0011B/7 Electrical Glove Kit, 500V AC/750V DC, 11 Inch Length, Black, Class 00, 1 Pair
Item: CJ2BWDModel: GK0011B/7Cross Ref: 4EGL8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electrical Glove Kit
Color Black
Cuff Color Black
Cuff Style Straight
Electrical Glove Type Rubber Electrical-Insulating Gloves With Straight Cuff
Electrical Insulating Glove Color Black
Electrical Insulating Type Type I
Glove Color Black
Glove Hand Style Left And Right
Glove Length 11"
Glove Materials Rubber
Glove Size 7
Includes (1) Pair Rubber Electrical-Insulating Gloves, (1) Pair Leather Protectors, (1) Glove Bag
Leather Protector Type Leather Protectors With Shirred Slip-On Cuff
Length 11"
Material Rubber
Max. Use Voltage 500V AC/750V DC
Max. Use Voltage (ac) 500V AC
Max. Use Voltage (dc) 750V DC
Promotion Restriction Not Eligible For Promotion
Proof Test Voltage (ac) 2500V AC
Proof Test Voltage (dc) 10000V DC