SALISBURY E0014R/12 Electrical Gloves Size 12 Red Pr | AD2DCV 3NEC4
SALISBURY E0014R/12 Electrical Gloves Size 12 Red Pr
Item: AD2DCVModel: E0014R/12Cross Ref: 3NEC4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electrical Gloves
Ac Max. Use Voltage 500V AC
Ac Max. Use Voltage 500
Ac Test Voltage 2500V
Ac Test Voltage 2500
Color Red
Cuff Style Straight
Cuff-end Color Red
Electrical Insulating Glove Color Red
Electrical Insulating Type Type I
Glove Hand Style Left And Right
Glove Length 14"
Glove Materials Rubber
Glove Size 12
Includes (1) Pair Electrical Insulating Gloves
Material Natural Rubber
Max. Ac Voltage 500V AC
Max. Use Voltage 500V AC/750V DC
Max. Use Voltage (dc) 750V DC
Promotion Restriction Not Eligible For Promotion
Proof Test Voltage (ac) 5000V AC
Proof Test Voltage (dc) 20000V DC