SALISBURY E0011BLO/10H Electrical Insulating Gloves, 500V AC / 750V DC, Straight Cuff, Orange/Blue | CJ2CEU 44F929
SALISBURY E0011BLO/10H Electrical Insulating Gloves, 500V AC / 750V DC, Straight Cuff, Orange/Blue
Item: CJ2CEUModel: E0011BLO/10HCross Ref: 44F929
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electrical Gloves
Ac Max. Use Voltage 500V AC
Color Orange
Cuff Style Straight
Cuff-end Color Blue
Electrical Insulating Glove Color Orange, Blue
Electrical Insulating Type Type II
Glove Hand Style Left And Right
Glove Length 11"
Glove Materials Rubber
Glove Size 10.5
Includes Pair Electrical Insulating Gloves
Length 11"
Material Salcor Rubber
Max. Use Voltage 500V AC/750V DC
Max. Use Voltage (dc) 750V DC
Proof Test Voltage (ac) 2500V AC
Proof Test Voltage (dc) 10000V DC
Size 10.5"