RULAND MANUFACTURING VMTT50-43-M10-55-FZNI/2PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Tapped Hole, 10mm Tapped Hole Depths, 43mm Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€31.11 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.69" |
| Maximum Axial Load | 364 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.41" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Nitrile |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 885 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.19 |
| Ship height (cm) | 4.29 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Incandescent Lamps and Bulbs
- Rubber Rolls
- Sealants
- Drain Stoppers
- Laboratory Tongs and Forceps
- AKRO-MILS 30120 Shelf Bins
- FABENCO DVG Series Loading Dock Safety Gates with Vertical Lifts
- RUD CHAIN Socket Wrenches
- ANVIL AS300S Series Channel With Long Slots
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Wide Mouth
- HUBBELL-WIEGMANN Oil Tight Push Button Enclosure
- DEWALT Countersink Replacement Drill Bit
- TSUBAKI QD Bushings, Type SH
- MERSEN FERRAZ Protistor Fuses, Size 36x400, gR, 4000VDC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT50-43-M10-55-FZNI/2PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Tapped Hole, 10mm Tapped Hole Depths, 43mm Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
€31.11 /pack
