RULAND MANUFACTURING VMTSC60-50-M10-70-FZNR/2PK Vibration Isolation Mount, 60mm OD, M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Lg., 10mm Tapped Hole Depth, 50mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
60 mm
50 mm
70A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€38.71 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.97" |
| Maximum Axial Load | 1477 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 2.36" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 2997.83 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.52 |
| Ship height (cm) | 5 |
| Ship length (cm) | 5.99 |
| Ship width (cm) | 5.99 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Long Nose and Needle Nose Pliers
- Cup Brushes
- Self Drilling Screws
- Precision Metering Lubrication Pumps
- Surface Testers
- DESTACO 640 Series Straight Line Action Clamps
- CONDOR Fingerless Hand Protection Gloves
- ANSELL 47-402 Activarmr Comfortable Oil Repellent Gloves For Medium Duty Tasks
- RUD CHAIN LRBS-FIX Lashing Load Rings
- ANVIL AS667 Series Eight Hole Double Corner Connectors
- SPEARS VALVES CPVC True Union Ball Check Valves, Flanged Ends, FKM
- WRIGHT TOOL 3/8 Inch Drive Metric Crowfoot Wrenches, Open End
- GRAINGER Security Identification Supplies
- EATON Power Single Phase Kits
- GRAINGER Disposable Coveralls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC60-50-M10-70-FZNR/2PK Vibration Isolation Mount, 60mm OD, M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Lg., 10mm Tapped Hole Depth, 50mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
€38.71 /pack


