RULAND MANUFACTURING VMTSC60-50-M10-55-FZNR/2PK Vibration Isolation Mount, 60mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole
60 mm
50 mm
55A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€38.71 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.97" |
| Maximum Axial Load | 766.6 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 2.36" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1570.29 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.49 |
| Ship height (cm) | 5 |
| Ship length (cm) | 5.99 |
| Ship width (cm) | 5.99 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Straight Blade Connectors
- Water Supply Stops
- Rotary Joints and Unions
- Soldering Irons Guns and Pots
- Toolholder Accessories
- MECHANIX Carbon X Level 10 Heat Resistant Gloves
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Black
- CONDOR ANSI Cut Level A3 Cut-Resistant Sleeves
- VIEGA PROPRESS XL-C Coupling no stop, Press x Press
- MUELLER INDUSTRIES 72DHH3H Sure Check Double Disc Check Valves
- CEMENTEX USA Deep Wall Flush Connect Insulated Sockets, 12 Points, 3/8 Inch Square Drive
- STAFFORD MFG Solution Series, Single Flange Pipe Adapter Bushings
- HARRINGTON Jib Cranes
- EATON H-Max Series Adjustable Frequency Drive, FR6
- AIRSPADE 5000 Utility Series Pneumatic Soil Excavation Tools
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC60-50-M10-55-FZNR/2PK Vibration Isolation Mount, 60mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole
€38.71 /pack


