RULAND MANUFACTURING VMTSC60-50-M10-40-FZNR/2PK Vibration Isolation Mount, 60mm OD, M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Lg., 10mm Tapped Hole Depth, 50mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket
60 mm
50 mm
40A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€38.71 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.97" |
| Maximum Axial Load | 649.7 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.54" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 2.36" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1199.13 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.46 |
| Ship height (cm) | 5 |
| Ship length (cm) | 5.99 |
| Ship width (cm) | 5.99 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- DC Speed Controls
- Circular Fluorescent Lamps
- Screwdriver Accessories
- Gas Connector Fitting
- Abrasive Stars
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Orange Fingertips
- CONDOR Cowhide Premium Gloves, Yellow
- BOLLE SAFETY Hustler Safety Glasses
- MUELLER INDUSTRIES 595 UL Fireline Strainers
- ANVIL 2809 Series Threaded Lateral Anvilets, 3000 PSI
- PETERSEN PRODUCTS Drain Flusher, Economy
- SUPER-STRUT AB202 Series Angle Fitting
- SPEARS VALVES PVC LE Schedule 80 Fitting Reducing Tees, Socket x Socket x Socket
- BALDOR / DODGE Explosion Proof Submersible Motors, Three Phase, TENV, Hazardous Duty
- BUSSMANN JKS Series Class J Limitron Fast Acting Fuse Links
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC60-50-M10-40-FZNR/2PK Vibration Isolation Mount, 60mm OD, M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Lg., 10mm Tapped Hole Depth, 50mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket
€38.71 /pack


