RULAND MANUFACTURING VMTSC60-40-M10-70-FZNR/2PK Vibration Isolation Mount, 60mm OD, M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Lg., 10mm Tapped Hole Depth, 40mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
60 mm
40 mm
70A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€35.11 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.57" |
| Maximum Axial Load | 1562.42 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.39" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 2.36" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 3968.55 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.42 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 5.99 |
| Ship width (cm) | 5.99 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Belt Accessories
- Buffing Wheels
- Plastic Shovels
- Common Nails
- Brake Line Accessories
- IRONCLAD Kong Cut Resistant Gloves
- KRYTOX GPL 104 Series General Purpose Oil
- VIEGA PROPRESS Xl-C Tees, Copper, Press x Press x Press
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Elbows, BSPT Thread, Acetal Black
- ANVIL AS200STS Series Welded Channels
- POWERS Handle Repair Kit
- WALTER TOOLS Jobber Drill 17mm Carbide
- COOPER B-LINE Louver Plate Kits
- GKS-PERFEKT Container Dollies
- ACME ELECTRIC Pans
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC60-40-M10-70-FZNR/2PK Vibration Isolation Mount, 60mm OD, M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Lg., 10mm Tapped Hole Depth, 40mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
€35.11 /pack


