RULAND MANUFACTURING VMTSC60-40-M10-55-SSNR Vibration Isolation Mount, 60mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Length
60 mm
40 mm
55A
Stainless Steel
Get it by Thursday, May 21
€46.97 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.57" |
| Maximum Axial Load | 811.56 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.4" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 2.36" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 2055.65 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.22 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 5.99 |
| Ship width (cm) | 5.99 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Tube Fitting Manifolds
- Rainsuits
- Hole Drill Bore and Wire Gauges
- Hydraulic Pipe Bender
- Condiment Self-Serve Center Accessories
- AKRO-MILS 30080 Shelfmax Shelf Bins
- MECHANIX Hi-Viz M-Pact D5 High-Visibility Impact Gloves
- DESTACO 624 Series Straight Line Action Clamps
- SUNDSTROM SAFETY Correction Lenses
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 13mm Tubes
- EATON Rating Plugs
- COOPER B-LINE DBR Series Support Bases
- YORK Burners
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC60-40-M10-55-SSNR Vibration Isolation Mount, 60mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Length
€46.97 /unit


