RULAND MANUFACTURING VMTSC60-40-M10-55-FZNR/2PK Vibration Isolation Mount, 60mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole
60 mm
40 mm
55A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€35.11 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.57" |
| Maximum Axial Load | 811.56 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.4" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 2.36" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 2055.65 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.44 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 5.99 |
| Ship width (cm) | 5.99 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Analog Panel Meters
- Tire Racks
- Spray Gun Extensions
- Machine Skates And Rollers Equipment
- Carbon Steel Rod Stock
- MEMPHIS GLOVE Pigskin Leather Palm Gloves
- ANSELL 88-390 Alphatec Neoprene Natura Latex Chemical Resistant Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP3850 Series Angle Wheel Grinders
- TEMPCO Gemini Linear Heater Assemblies
- ANVIL Tank Nipples
- AIRMASTER FAN Oscillating 115V Industrial Air Circulators
- HUMBOLDT High-Performance Computer-Controlled Compression Machines
- ALLEGRO SAFETY Blower Housings
- SEALMASTER RFB Series Tapered Roller Flange Block Bearings, Two Lock Collars
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC60-40-M10-55-FZNR/2PK Vibration Isolation Mount, 60mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole
€35.11 /pack


