RULAND MANUFACTURING VMTSC60-30-M10-55-FZNR/2PK Vibration Isolation Mount, 60mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole
60 mm
30 mm
55A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€32.35 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 937.45 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 2.36" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 3169.13 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.36 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 5.99 |
| Ship width (cm) | 5.99 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Dielectric Unions
- Modular Mat Edging
- Laboratory Tongs and Forceps
- Storage Trays
- Powered Roller Conveyors
- DESTACO 371-M Series Pull Action Latch Clamps
- DESTACO 324-R Series Pull Action Latch Clamps
- TEMPCO NHW Series Mica Insulated Nozzle Heaters
- KEO Combined Drills And Countersinks, Double-End Plain-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- GLOBE SCIENTIFIC Snap Caps with One Thumb Tab, For 13 mm Tubes
- LINN GEAR Mill and Engineering Chain Sprockets, H124 Mill Chain
- JET TOOLS Replacement Desiccant for Compressed Air Dryers
- PLAST-O-MATIC EBVF1-5 Series Electrically Actuated Ball Valves, Polypro
- SQUARE D Micrologic ME Series Molded Case Circuit Breakers
- PARKER 76RB Series Air Brake Hose End Adapters, NPTF
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC60-30-M10-55-FZNR/2PK Vibration Isolation Mount, 60mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole
€32.35 /pack


