RULAND MANUFACTURING VMTSC51-51-3/8-55-SSNR Vibration Isolation Mount, 2.01 Inch O.D., 3/8X16 Threaded Stud, 3/8X16 Tapped Hole
51 mm
51 mm
55A
Stainless Steel
Get it by Friday, May 22
€39.67 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 2.01" |
| Maximum Axial Load | 682.07 lbs. |
| Maximum Deflection | 1" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 2.01" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1364.73 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.14" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | 3/8"-16 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 5.11 |
| Ship length (cm) | 5.11 |
| Ship width (cm) | 5.11 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Keyway Broach Shims
- Ducted Fume Hoods
- Corrugated Tubing
- Steel Filters
- Power Unit Accessories
- IRONCLAD I-Viz Reflective Green Task Specific Gloves
- VIEGA PROPRESS Union Zero Lead Bronze Press x Press
- ANVIL 010CTG Series Light Duty Copper Ring Hangers
- EAGLE Decorative Cigarette Receptacle
- CCL Enclosure Lock Disc Dull Chrome
- ANVIL Grooved Reducer Tees
- SPEARS VALVES CPVC True Union 2000 Industrial Retrofit Ball Valves, Socket Ends, EPDM
- GROVE GEAR Speed Reducer Replacement Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC51-51-3/8-55-SSNR Vibration Isolation Mount, 2.01 Inch O.D., 3/8X16 Threaded Stud, 3/8X16 Tapped Hole
€39.67 /unit


