RULAND MANUFACTURING VMTSC51-41-3/8-55-SSNR Vibration Isolation Mount, 2.01 Inch O.D., 3/8X16 Threaded Stud, 3/8X16 Tapped Hole
51 mm
41 mm
55A
Stainless Steel
Get it by Thursday, May 21
€37.27 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.61" |
| Maximum Axial Load | 747.94 lbs. |
| Maximum Deflection | 1" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 2.01" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 188.43 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.63" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | 3/8"-16 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.15 |
| Ship height (cm) | 4.09 |
| Ship length (cm) | 5.11 |
| Ship width (cm) | 5.11 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pegboard And Slat Wall Accessories
- Torque Multipliers
- HID Fixture Accessories
- Universal AC/DC Gearmotors
- Pressure Gauge Panel Mount Kits
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Cutting Boards
- ANSELL 11-318 Hyflex Lightweight Industrial Gloves
- COLDER PRODUCTS COMPANY APC Series Coupling Bodies, Acetal
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 3/4 Inch x 60 Yard per Roll
- VNE STAINLESS High Pressure Clamp
- BRADY Pipe Marker, Caustic Soda
- LEATHERHEAD TOOLS Hallway Sledges, 24 Inch
- WONDER GRIP USA Knit General Purpose Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC51-41-3/8-55-SSNR Vibration Isolation Mount, 2.01 Inch O.D., 3/8X16 Threaded Stud, 3/8X16 Tapped Hole
€37.27 /unit


