RULAND MANUFACTURING VMTSC50-50-M10-70-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 50mm OD, M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Lg., 10mm Tapped Hole Depth, 50mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
50 mm
50 mm
70A
Steel
Get it by Friday, May 22
€58.41 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.97" |
| Maximum Axial Load | 1067.84 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 2169.86 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.91 |
| Ship height (cm) | 5 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Ear Clamps
- Sander Grinder Wire Brushes
- Collapsible Spill Containment Berms and Pools
- Channel Strip Fluorescent Fixtures
- Pipe Threading Die Heads
- CONDOR Powdered Free Finger Cots
- MILLER BY HONEYWELL GlideLoc Vertical Height Access Ladder System Kits, Aluminum
- CHICAGO PNEUMATIC CP7255 Series Orbital Sanders
- MUELLER INDUSTRIES 91AT-N Silent Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Translucent Snap Caps, For 16 mm Tubes
- ASHCROFT Sanitary Pressure Transducer
- SPEARS VALVES PVC New Style Standard Tank Adapters With EPDM Gaskets, Socket x Fipt
- SMC VALVES Ckq Series Pin Clamp Cylinder
- GROVE GEAR EL Series, B-L Style, 813 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
- WATTS 2 Series Duo-Cloz Shutoff Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC50-50-M10-70-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 50mm OD, M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Lg., 10mm Tapped Hole Depth, 50mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
€58.41 /pack


