RULAND MANUFACTURING VMTSC50-50-M10-55-SSNR Vibration Isolation Mount, 50mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Length
50 mm
50 mm
55A
Stainless Steel
Get it by Thursday, May 21
€31.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.97" |
| Maximum Axial Load | 492.33 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 999.28 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 5 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Punch Down Tools
- Picks Riveting/Chipping Hammers
- Humidity Controls
- Recycled Trash Bags and Liners
- Contactor Accessories
- MSI Crane Dynamometer
- DWYER INSTRUMENTS CBT Series Clip-On Bimetal Thermometers
- PLAST-O-MATIC TEBVC Series Heavy Duty ON/OFF Actuator Ball Valves
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- GRAPHIC CONTROLS Chart Recorder Pens
- VULCAN HART Tray Insulation
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 11/16-24 Unef
- REGAL Metric Spiral Point Taps, Plug, HSS, TiN
- YORK Motor Clamps
- HOBART Gaskets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC50-50-M10-55-SSNR Vibration Isolation Mount, 50mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Length
€31.05 /unit


