RULAND MANUFACTURING VMTSC50-50-M10-55-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 50mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole
50 mm
50 mm
55A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€58.41 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.97" |
| Maximum Axial Load | 492.33 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 999.28 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.92 |
| Ship height (cm) | 5 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Reciprocating Saw Blades
- Adjustable Frequency Drive Accessories
- AC Gearmotors
- Collets
- Aluminum Grating
- KUSHLAN PRODUCTS Power Concrete Screed Blades
- TEMPCO Compression Fittings
- KEO NC Spotting Drills, 82 Degrees Point Angle
- GLOBE SCIENTIFIC Pierceable Plug Stoppers, For 16 mm Tubes
- NORGREN Elbow, 90 Degrees
- 3M Polyester Mesh Fabric Antislip Tape, Continuous Roll
- WINTERS INSTRUMENTS Test Gauges
- CHICAGO PNEUMATIC Angle Wheel Grinders, Bevel Gear
- RUBBERFAB Tri-Clamp Orifice Plate Gaskets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC50-50-M10-55-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 50mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole
€58.41 /pack


