RULAND MANUFACTURING VMTSC50-40-M10-70-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 50mm OD, M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Lg., 10mm Tapped Hole Depth, 40mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
50 mm
40 mm
70A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€52.47 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.57" |
| Maximum Axial Load | 1110.56 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.39" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 2826.52 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.78 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Drill Bit and Tap Sets
- Gravity Conveyors
- Vibration Isolator Pads
- Braces and Reinforcement Hardware
- Spring Wound Timers
- CONDOR Standard Cream Work Gloves
- SALISBURY Class 2 Electrical Glove Kit, 14 Inch, Red, Black
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Metric, Standard
- RUD CHAIN WPPH-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings
- VERMONT GAGE Standard Reamer Blanks, Inch Number Size
- SPEARS VALVES CPVC Plug Gate Valves, Flanged Ends, Buna-N
- WESTWARD Pressure Relief Valves
- WALTER TOOLS Pipes
- MILWAUKEE VALVE Ultrapress Brass Ball Valves, Full Port
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC50-40-M10-70-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 50mm OD, M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Lg., 10mm Tapped Hole Depth, 40mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
€52.47 /pack


