RULAND MANUFACTURING VMTSC50-40-M10-55-SSNR Vibration Isolation Mount, 50mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Length
50 mm
40 mm
55A
Stainless Steel
Get it by Thursday, May 21
€27.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.57" |
| Maximum Axial Load | 478.84 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.4" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1227.68 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.17 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Label Makers and Printers
- Buck Boost Transformers
- Barrier Grabs
- Multihead Operators
- Soldering Iron Testers
- IRONCAT MIG Welding Gloves, Premium Cowhide Leather
- CONDOR Cowhide Leather White Driver Gloves
- ANSELL 32-105 Hynit Lightweight Protective Gloves
- ANVIL 261 Series Riser Clamps, Steel, Hot-Dipped Galvanized
- APPROVED VENDOR Blank Stock Rectangular Stainless Steel 6 Feet
- VERMONT GAGE Class Zz Calibration Gages, New
- STEINER INDUSTRIES Adjust-A-Wall Replacement Curtains
- STARRETT Wood Cut Reciprocating Saw Blades
- STARRETT 18 Series Automatic Center Punches, Adjustable Stroke
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC50-40-M10-55-SSNR Vibration Isolation Mount, 50mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Length
€27.83 /unit


