RULAND MANUFACTURING VMTSC50-40-M10-55-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 50mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole
50 mm
40 mm
55A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€52.47 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.57" |
| Maximum Axial Load | 478.84 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.4" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1227.68 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.79 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Dishes and Petri Dishes
- Sound Level Meters
- Nose Plates and Extensions
- Door Lever Locksets
- Lubrication Container Accessories
- AKRO-MILS 13017 Stak-N-Store Bins
- CONDOR Cowhide Leather Palm Gloves
- ANVIL AS669 Series 12-Hole Three Angle Clevis Connectors
- MARTIN SPROCKET 25 Deg. Offset Ratcheting Box Wrenches, 12 Point
- LUBRIMATIC Brake Lines
- GROVE GEAR Hollow Bore Output Worm Gear Reducers, 213-5TC Input Flange
- TSUBAKI EF Metric Series Power-Locks
- DYNABRADE Flanges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC50-40-M10-55-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 50mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole
€52.47 /pack


