RULAND MANUFACTURING VMTSC50-30-M10-40-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 50mm OD, M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Lg., 10mm Tapped Hole Depth, 30mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket
50 mm
30 mm
40A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€44.55 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 451.87 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1541.74 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.64 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Single Pressure Controls
- Food Stations
- Coupling Inserts
- Wireless Push Buttons
- HELICOIL Spiral Point Plugs, UNC, 2B
- ANSELL 74-301 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- ANVIL AS500H Series Channel With Holes
- ANVIL AS669 Series 12-Hole Three Angle Clevis Connectors
- CONRADER SRV Soft Seat Series Safety Valves
- CONDOR PU Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A5
- WATTS 127SS Series Steam Pressure Reducing Valves
- SANDPIPER Valve Chests
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC50-30-M10-40-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 50mm OD, M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Lg., 10mm Tapped Hole Depth, 30mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket
€44.55 /pack


