RULAND MANUFACTURING VMTSC50-20-M10-70-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 50mm OD, M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Lg., 10mm Tapped Hole Depth, 20mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
50 mm
20 mm
70A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€39.11 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 2077.24 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 10563.78 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.56 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pedestal Pumps
- Temporary Environmental Containment Units
- Hedge Trimmers
- Oil Switch and Alarm
- Glove Box Gloves
- MEMPHIS GLOVE Ultratech General Purpose Gloves
- FERNCO Nominal Qwik Caps
- JOHN GUEST Bulkhead Unions, Polypropylene White
- JOHN GUEST Reducing Elbows, Acetal Gray
- COOPER B-LINE B161 Series Two Hole Closed Angles
- MILWAUKEE Amber Safety Glasses for Low Light Use
- WATTS LFC300 Series Double Check Detector Backflow Preventer Assemblies
- ARLINGTON INDUSTRIES Saddle Grip Connectors
- GLOBE SCIENTIFIC Portable Clinical Centrifuges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC50-20-M10-70-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 50mm OD, M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole, 28mm Stud Lg., 10mm Tapped Hole Depth, 20mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
€39.11 /pack


