RULAND MANUFACTURING VMTSC50-20-M10-55-SSNR/2PK Vibration Isolation Mount, 50mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole
50 mm
20 mm
55A
Stainless Steel
Get it by Thursday, May 21
€41.64 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 921.72 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 4682.32 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.24 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Homogenizers
- Key Accessories
- Laser Eyewear and Goggles
- Cartridge Heaters
- Belt Drive Blower Accessories
- DESTACO 95030, 95040, 95050, 95060 Series Straight Line Action Clamp
- ADB HOIST RINGS MFG. Flip Flop Hoist Rings
- FALLTECH Belly Pads with Upper Torso Connection, Tongue
- DEKKER VACUUM TECHNOLOGIES, INC. Repair Kit
- ELGA Wall Mounting Kits
- TEADIT 2774 Phenolic Fiber Impregnated Compression Packing Seals with PTFE and Mineral Lubricant
- ECONOCO Notch Hooks
- GRAINGER Legs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC50-20-M10-55-SSNR/2PK Vibration Isolation Mount, 50mm O.D., M10 Threaded Stud, M10 Tapped Hole
€41.64 /pack


