RULAND MANUFACTURING VMTSC40-40-M8-70-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 40mm OD, M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole, 23mm Stud Lg., 8mm Tapped Hole Depth, 40mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
40 mm
40 mm
70A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€35.84 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.57" |
| Maximum Axial Load | 717.14 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.39" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.57" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1827.25 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.91" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.31" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.49 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 3.99 |
| Ship width (cm) | 3.99 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Shallow Well Jet Pumps
- Tire Repair Patches and Plugs
- Sound Level Calibrators
- Paint Shakers
- Wheel Nut Indicators
- KRYTOX GPL 207 Series Standard Grade Grease
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Polypropylene White
- MUELLER INDUSTRIES 105MAT Silent Check Valves
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Electro Galvanized
- ZURN Turret, Chrome
- EDWARDS SIGNALING LED Panel Beacons
- REGAL Extension Pipe Taps, HSS, Nitride & Steam Oxide
- FEDERAL SIGNAL 350 Vibratone Horns
- SLOAN Dolphin Exposed Manual Specialty Water Closet Bedpan Washer Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC40-40-M8-70-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 40mm OD, M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole, 23mm Stud Lg., 8mm Tapped Hole Depth, 40mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
€35.84 /pack


