RULAND MANUFACTURING VMTSC40-40-M8-55-SSNR/2PK Vibration Isolation Mount, 40mm O.D., M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole
40 mm
40 mm
55A
Stainless Steel
Get it by Thursday, May 21
€38.71 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.57" |
| Maximum Axial Load | 314.73 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.4" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1.57" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 799.42 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.91" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.31" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.19 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 3.99 |
| Ship width (cm) | 3.99 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Stainless Steel Pipe
- Firestop Accessories
- Twin Wheel Casters
- Moisture Testers
- Laboratory Air Compressors
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Cotton
- NEWSTRIPE Airless Striping Machines
- CAMLOCK FITTINGS Type A Male Cam And Groove Adapter, Female NPT Threads
- FACOM 39 Short Reach Combination Wrenches
- SCOTCH Filament Tape
- HUBBELL LIGHTING - DUAL-LITE Exit Sign With Emergency Lights
- COOPER B-LINE B280 Series Post Bases
- SPEARS VALVES EverTUFF TURF Swing Joint Special Reinforced 90 Deg. Elbows Outlet, FBT x SR Fipt
- NORTON ABRASIVES BlueFire ZC ZA/SC Foundry Grinding Wheels, Type 27
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC40-40-M8-55-SSNR/2PK Vibration Isolation Mount, 40mm O.D., M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole
€38.71 /pack


