RULAND MANUFACTURING VMTSC40-40-M8-40-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 40mm OD, M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole, 23mm Stud Lg., 8mm Tapped Hole Depth, 40mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket
40 mm
40 mm
40A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€35.84 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.57" |
| Maximum Axial Load | 238.3 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.39" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.57" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 599.57 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.91" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.31" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.4 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 3.99 |
| Ship width (cm) | 3.99 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Thermocouple Thermometers
- Mechanical Machining Shears
- MIG Welders
- Jointers
- Fire Alarm Control Panels
- DESTACO 89R Series Pneumatic Swing Clamps
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Fine
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 3/4 Inch x 60 Yard per Roll
- STA-KON 14RB Fork Terminals
- WILTON TOOLS Work Positioners
- PROSENSE VFS Series Vortex Flow Sensors
- ELKAY Legacy Floor Mount Coolers
- ULLMAN DEVICES Magnetic Retrieval Tools
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC40-40-M8-40-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 40mm OD, M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole, 23mm Stud Lg., 8mm Tapped Hole Depth, 40mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket
€35.84 /pack


