RULAND MANUFACTURING VMTSC40-30-M8-55-SSNR/2PK Vibration Isolation Mount, 40mm O.D., M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole
40 mm
30 mm
55A
Stainless Steel
Get it by Thursday, May 21
€34.12 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 352.95 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1.57" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1199.13 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.91" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.31" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.16 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 3.99 |
| Ship width (cm) | 3.99 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Helmet Accessories
- Shelf Liners
- Power Distribution Blocks
- Mesh Screen and Vinyl Curtain Doors
- Labware Washers
- AKRO-MILS 30280 Akrobins Super Size Bins
- ANSELL 37-165 Alphatec Solvex Versatile Heavy Duty Nitrile Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Heavy Duty
- SPEEDAIRE Quick Connect Hose Couplings, Asian Style High Flow
- KRUEGER OF Type Overfill Alert Gauge
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS Spring Snaps
- REGAL STI Spiral Flute Taps, Bottom, HSS, Chrome Over Nitride
- NIBCO S-580-70 Series Two-Piece Bronze Ball Valves, Conventional Port, Solder Ends
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC40-30-M8-55-SSNR/2PK Vibration Isolation Mount, 40mm O.D., M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole
€34.12 /pack


