RULAND MANUFACTURING VMTSC40-30-M8-55-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 40mm O.D., M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole
40 mm
30 mm
55A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€31.73 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 352.95 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.57" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1199.13 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.91" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.31" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 3.99 |
| Ship width (cm) | 3.99 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Taper Length Drill Bits
- Oil/Water Separators
- Pipe Inspection Equipment Accessories
- Electric Infrared Heaters
- Cable Bit Accessories
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X350 Gas Springs
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X9500 Gas Springs
- KEO Combined Drill And Countersink Sets
- ANVIL AS520BTB Series Welded Channels
- BERNER Drive Through Window Air Curtain
- SMC VALVES Serial Interface Unit
- OSG Octagon Indexable Milling Inserts
- RHEEM Plastic Edge Moldings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC40-30-M8-55-FZNR/5PK Vibration Isolation Mount, 40mm O.D., M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole
€31.73 /pack


