RULAND MANUFACTURING VMTSC40-20-M8-55-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 40mm O.D., M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole
40 mm
20 mm
55A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€55.54 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 546.29 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 1.57" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 2769.42 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.91" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.31" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.66 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 3.99 |
| Ship width (cm) | 3.99 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Straight Line Action Clamps
- Polyurethane Hoses
- Yard Ramps
- Microscope Cameras
- Roller Bearing
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Red
- FERNCO Nominal Qwik Caps
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TM 250 Gas Springs, Metric
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 18 mm Glass Culture Tubes
- GLOBE SCIENTIFIC Universal Plug Caps
- SALSBURY INDUSTRIES Horizontal Mailbox Usps 7 Doors
- BALDOR MOTOR General Purpose Motors, C- Face, Foot Mounted, TEFC, Single Phase
- MILWAUKEE Pilot Drill Bits
- GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS Sprockets
- STARRETT 92007 Series Woodpecker Premium Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC40-20-M8-55-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 40mm O.D., M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole
€55.54 /pack


