RULAND MANUFACTURING VMTSC35-25-5/16-55-SSNR/2PK Vibration Isolation Mount, 1.38 Inch O.D., 5/16X18 Threaded Stud
35 mm
25 mm
55A
Stainless Steel
Get it by Thursday, May 21
€43.70 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.98" |
| Maximum Axial Load | 499.98 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.67" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1.38" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1998.55 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.63" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.31" |
| Thread (th) | 5/16"-18 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 2.49 |
| Ship length (cm) | 3.51 |
| Ship width (cm) | 3.51 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Concrete Preparation Tools
- Manual Air Control Valves
- Wire Cart Accessories
- Wired Intercom Accessories
- Soil Auger Accessories
- DESTACO 807 Series Pneumatic Toggle Clamps
- ANSELL 37-185 Alphatec Solvex Elbow Length Chemical Gloves
- BURNDY GIE-G Type Ground Connectors
- ANVIL 008CTG Series Copper Tubing Riser Clamps
- ANVIL ASSS Series Clamping Nuts With Short Spring
- TOUGH GUY 24" Squeegee Head
- PETERSEN PRODUCTS Inflation Hose
- HOFFMAN Splitter Trough Block Assemblies
- BALDOR MOTOR Three Phase Motors, TEFC, Foot Mounted
- EATON 9000X Series Capacitors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC35-25-5/16-55-SSNR/2PK Vibration Isolation Mount, 1.38 Inch O.D., 5/16X18 Threaded Stud
€43.70 /pack


