RULAND MANUFACTURING VMTSC30-40-M8-55-SSNR/2PK Vibration Isolation Mount, 30mm O.D., M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole
30 mm
40 mm
55A
Stainless Steel
Get it by Thursday, May 21
€32.43 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.57" |
| Maximum Axial Load | 141.63 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.39" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1.18" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 371.16 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.79" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.31" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 3 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Limit Switch Arms and Actuators
- Dust Collector Accessories
- Underground Utility Locator Accessories
- Hydraulic Manual Selector Valves
- Wire Mesh Slings
- REVCOR Replacement Propellers
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Oil Resistant Grip Impact Gloves
- RINGERS GLOVES Synthetic Leather Foam Padded Palm Rope Rescue Gloves
- ANVIL AS3025 Series Post Bases
- ANVIL 2809 Series Threaded Lateral Anvilets, 3000 PSI
- ACORN Drinking Fountains
- BROWNING VL Series Cast Iron Sheaves
- OSG Holders for Exchangeable Milling Heads
- BESTCARE Escutcheon
- EATON Swivels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC30-40-M8-55-SSNR/2PK Vibration Isolation Mount, 30mm O.D., M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole
€32.43 /pack


