RULAND MANUFACTURING VMTSC30-40-M8-40-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 30mm OD, M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole, 20mm Stud Lg., 8mm Tapped Hole Depth, 40mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket
30 mm
40 mm
40A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€55.84 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.57" |
| Maximum Axial Load | 141.63 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.39" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 1.18" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 371.16 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.79" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.31" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.55 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 3 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Rules and Straight Edges
- Paint Trays and Buckets
- Aquastat Relays
- VAV Controls
- Oil Burner Parts
- CAMLOCK FITTINGS Type C Female Cam And Groove Coupler, Hose Shank
- MCR SAFETY RT1 Series Foam Lined Safety Glasses
- LOC-LINE 90 Degree Spray Bar Nozzles
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 33 x 13 mm Size
- ANVIL AS150EH Series Channels With Elongated Holes
- BRADY Banding Tape, Clear
- DORIAN Cut-off Blade 5.9 L W 1.25 Inch Height
- TITAN TOOL Non-skid Jack Plate
- SOUTHWIRE COMPANY Power Cable
- FLEXTECH Automotive Vacuum Hoses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC30-40-M8-40-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 30mm OD, M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole, 20mm Stud Lg., 8mm Tapped Hole Depth, 40mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket
€55.84 /pack


