RULAND MANUFACTURING VMTSC30-30-M8-40-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 30mm OD, M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole, 20mm Stud Lg., 8mm Tapped Hole Depth, 30mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket
30 mm
30 mm
40A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€48.41 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 112.4 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 1.18" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 371.16 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.79" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.31" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 3 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable and Wire Crimping Tools
- Elbow Knee and Ankle Supports
- Evaporative Coolers
- Grease Fittings
- Filter Heads
- AKRO-MILS 35180 Nest And Stack Totes
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6100 Series Metric Gasket Cutter Kits
- ANSELL 97-008 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- ANSELL 11-801 Hyflex Black Gray Nitrile Coated Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 782CS-N Y Strainers
- ENPAC Poly-SpillPacks
- MAGLINER Kickstands
- GRAINGER Dock Levelers
- DESTACO 85D5 Series Double Straight Line Action Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PMP Griffin Style Low Form Beakers with Handle
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC30-30-M8-40-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 30mm OD, M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole, 20mm Stud Lg., 8mm Tapped Hole Depth, 30mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket
€48.41 /pack


