RULAND MANUFACTURING VMTSC30-15-M8-55-SSNR/5PK Vibration Isolation Mount, 30mm O.D., M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole
30 mm
15 mm
55A
Stainless Steel
Get it by Thursday, May 21
€51.73 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 467.6 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.18" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 3169.13 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.79" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.31" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 3 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Harness Accessories
- Wallpaper Tools
- Sound Level Meter Accessories
- Garden Carts
- Window and Wall Air Conditioners
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Polyurethane, Palm Dipped, Blue
- DESTACO 385-L Series Pull Action Latch Clamps
- FACOM 116 Sliding Jaw Hook And Pin Wrenches
- LUMAPRO Electronic Ballasts
- AEROQUIP Ptfe Hose, 3000 Psi
- SPEEDI-BOOT Vent Boot Hanger
- UNISTRUT Pipe Coupling
- TB WOODS Shaft Collar Disc Kit
- NIBCO T-480 Series Check Valves, Ring Check, Bronze, Resilient Disc, Thread Ends
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC30-15-M8-55-SSNR/5PK Vibration Isolation Mount, 30mm O.D., M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole
€51.73 /pack


