RULAND MANUFACTURING VMTSC25-30-M6-70-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 25mm OD, M6 Threaded Stud, M6 Tapped Hole, 18mm Stud Lg., 6mm Tapped Hole Depth, 30mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
25 mm
30 mm
70A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€34.35 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 272.02 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 913.62 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.24" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.32 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pipe and Tubing Cutters
- Flashlight Chargers
- Microscope Slides and Slide Storage
- Recessed Grinding Wheels
- Pipe Fittings
- AKRO-MILS 30150 Shelf Bins
- PS DOORS Edgehalt Full Height Ladder Safety Gates
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Impact Gloves
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 11 Inch, Red
- MUELLER INDUSTRIES 581CS-N Y Strainers
- AMERICRAFT MANUFACTURING Inspection Access Door
- EATON Motor Control Frames/Cases
- EATON Relief Valves
- BUSSMANN CUBE Fuse Compact Circuit Fusible Disconnects, 50A Max.
- PROTEAM Vacuum Cleaner Attachments
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC25-30-M6-70-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 25mm OD, M6 Threaded Stud, M6 Tapped Hole, 18mm Stud Lg., 6mm Tapped Hole Depth, 30mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
€34.35 /pack


